Prezydent miasta zaapelował do mieszkańców, by wzięli udział w kweście na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków
Środki zebrane podczas tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone na przeprowadzenie prac konserwatorskich przy dwóch nagrobkach, zlokalizowanych na cmentarzach rzymskokatolickim i prawosławnym, m.in. na konserwację płyty nagrobnej, upamiętniającej Zofię z Zabokrzeckich Chrzanowską z cmentarza rzymskokatolickiego i mogiły 12-letniej dziewczynki Kati Szabsłkoskiej, urodzonej 11.08.1869 r., która znajduje się na cmentarzu prawosławnym.
W ubiegłym roku zebrano ponad 24 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom udało się przeprowadzić konserwację zniszczonego pomnika Anny ze Stokowskich Radwan Babskiej z 1919 roku z cmentarza rzymskokatolickiego. „Dokończono prace przy sarkofagu rodzin Thanów i Hintzów na cmentarzu ewangelickim oraz odnowiono nagrobek, którego podmurówka kamienna była w bardzo złym stanie” - powiedział PAP dr Jarosław Dolat, przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK w Kaliszu.
Zbiórka do puszek odbędzie się 1 listopada na dwóch cmentarzach - komunalnym przy ul. Poznańskiej w godzinach 8-16 oraz na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej w godzinach od 8 do 12 i od 13.30 do 18. Każda z kwestujących osób będzie posiadać oznakowaną puszkę oraz imienny identyfikator. Tradycyjnie kwestować będą bibliotekarze, artyści, samorządowy, politycy, dziennikarze, przewodnicy PTTK, sportowcy i młodzież.
Zabytkowe nagrobki, grobowce i kaplice na trzech wyznaniowych nekropoliach przy Rogatce (grecko-prawosławnym, ewangelicko-augsburskim i katolickim) są – jak wskazał dr Dolat - świadectwem wielokulturowej przeszłości Kalisza, wyrazem kunsztu kamieniarzy i rzeźbiarzy działających w mieście.
Cmentarz ewangelicko-augsburski, inaczej "Luterska Górka" to cmentarz protestancki założony w 1689 roku. To najstarsza zachowana nekropolia w Kaliszu i jedna z najstarszych w Polsce. Na cmentarzu pochowani są m.in. Jan Bernhard - polski inżynier niemieckiego pochodzenia, geodeta i urbanista; Arnold Fibiger - polski budowniczy fortepianów, przemysłowiec; Emil Ordon - prawnik, powstaniec listopadowy i brat Juliana Konstantego Ordona; Konrad Wünsche - polski właściciel ziemski niemieckiego pochodzenia, oficer i działacz konspiracyjny w czasie II wojny światowej; Michał Dobriak - nestor kaliskich artystów plastyków; Albert Nestrypke - ceniony w dwudziestoleciu międzywojennym architekt oraz Rafał Władysław Stilter - legendarny w grodzie nad Prosną zegarmistrz. W październiku 2023 r. odbyło się uroczyste złożenie szczątków Stefana Szolca-Rogozińskiego, wybitnego kaliskiego podróżnika i badacza Kamerunu, którego prochy przywieziono z Paryża.
Cmentarz grecko-prawosławny, inaczej „Grecka Góra”, został założony w 1786 roku. Pochowana jest tam m.in. córka kaliskiego gubernatora Michaiła Daragana – Maria czy wojenny naczelnik okręgu kaliskiego książę Aleksandr Golicyn. Najmłodszy jest cmentarz miejski - został założony w 1807 roku. Spoczywają na nim prochy wielu zasłużonych kaliszan m.in. Adama Chodyńskiego, Władysława Kościelniaka i Alfonsa Parczewskiego.
Prezydent miasta przypomniał, że każdy administrator zabytkowego cmentarza może, zgodnie z przepisami prawa, ubiegać się o dotacje z budżetu miasta. Od 2020 roku na renowację grobów miasto przekazało łącznie ponad 600 tys. zł. (PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
bak/ jpn/
