reklama
kategoria: Inne
14 październik 2013

Pomóżcie ratować wielkopolskie jeże!

zdjęcie: Pomóżcie ratować wielkopolskie jeże! / fot. nadesłane
fot. nadesłane
W Wielkopolsce jest tylko jeden Opiekun Jeży Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży „Nasze Jeże” - Pani Elżbieta Skrzypczak. Możliwości Pani Eli są wyczerpane - nie ma już miejsca na przyjęcie kolejnych jeży. Zbliża się zima, a napływa coraz więcej zgłoszeń o jeżach potrzebujących pomocy.
REKLAMA

Jeże w Polsce objęte są ochroną ścisłą wymagającą ochrony czynnej - podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną oraz art. 49 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Ochroną tą objęte są jeżowate (Erinaceidae) - wszystkich gatunków występujące w kraju, tj. jeże zachodnie zwane europejskimi (Erinaceus europaeus) oraz jeże wschodnie (Erinaceus roumanicus). Jeże zachodnie - o brązowym umaszczeniu (fot. 1) występują w województwach zachodnich, zaś jeże wschodnie - o szaro-białym umaszczeniu (fot. 2) występują w województwach środkowych i wschodnich.

Ochrona ścisła - to termin stosowany w odniesieniu do konkretnych gatunków zwierząt (w tym wypadku, jeży). Polega ona na całkowitym zakazie bezpośredniej ingerencji człowieka w środowisko jeży, czyli na zakazie: chwytania, pozyskiwania, hodowli, handlu, przemieszczania, niszczenia, zabijania, ranienia jeży i niszczenia ich siedlisk. Ścisła ochrona jeży zmierza do maksymalnego ograniczenia ich śmiertelności. Ochrona ta obejmuje wszystkie naturalne siedliska jeży - czyli tam, gdzie żyją i są spotykane.

 

Ochrona czynna - to szerokie działania obejmujące zabiegi ochronne celem zachowania istniejących naturalnych siedlisk, a także działania przywracające lub odtwarzające naturalny stan siedlisk jeży. Zakres tej ochrony to także niezbędne leczenie i rehabilitację jeży celem przywrócenia ich do środowiska naturalnego.

 

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży „Nasze Jeże” już od ponad 4 lat skutecznie realizuje coraz bardziej intensywną ochronę czynną jeży na terenie całego kraju. W pierwszym roku naszego istnienia poświęciliśmy się głównie udzielaniu porad telefonicznych oraz przez e-mail pomagając ratować pojedyncze osobniki jeży. Uratowaliśmy dzięki temu prawie 110 jeży z terenu kraju. W drugim roku działalności uzyskaliśmy od GDOŚ zezwolenie na rehabilitację jeży i przyjęliśmy do opieki 77 jeży, zaś poprzez porady uratowaliśmy przywracając do środowiska naturalnego prawie 250 jeży. W roku 2011 nasi Opiekunowie Jeży przywrócili do środowiska naturalnego 121 jeży zaś 351 jeży uratowaliśmy drogą udzielanych porad. W roku 2012 uratowaliśmy 185 jeży, zaś 449 jeży ocaliliśmy udzielając porad społeczeństwu. Od roku 2012 otrzymaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego. więcej o nas na www.naszejeze.org

 

W Wielkopolsce mamy tylko jednego, ale za to bardzo oddanego jeżom Opiekuna Jeży NR 3 Panią Elżbietę Skrzypczak (fot. 3). Mimo, iż wspomagana jest przez całą rodzinę, to możliwości Pani Eli są wyczerpane - po prostu nie ma już miejsca na przyjęcie kolejnych podopiecznych. Tymczasem, z Wielkopolski napływa do nas coraz więcej zgłoszeń o jeżach potrzebujących pomocy.

 

Dlatego, gorąco apelujemy o zgłaszanie się do nas chętnych z województwa wielkopolskiego do pomocy przy rehabilitowaniu jeży. Wymagamy jedynie posiadania domu z ogrodem w mieście lub na wsi oraz trochę wolnego czasu i przychylności dla zwierząt. Całość wydatków podczas opieki i rehabilitacji jeży u OJ pokrywa PSOJ NASZE JEŻE (karmy, leki, wizyty weterynaryjne, badania, materiały na domki i kojce oraz środki czystości i higieny). Wszystkie wydatki muszą być dokumentowane rachunkami i fakturami. W sprawach nietypowych zwroty uzgadniamy indywidualnie.

 

Jeże, które przejmuje Opiekun Jeży do rehabilitacji są w różnym stanie: od rannych wymagających wizyt u weterynarza, przez oseski które trzeba przez tydzień lub dwa karmić ze strzykawki aż po zdrowe jeże, ale nie mające odpowiedniej wagi przed mrozami. W każdym przypadku nie narzucamy ani ilości przyjmowanych jeży, ani obowiązku przyjęcia każdego przypadku. Nie ujawniamy publicznie adresu OJ a jedynie kontakt telefoniczny, by uniknąć sytuacji gdy społeczeństwo bez zapowiedzi będzie dostarczać jeże do opieki. Każdy OJ sam decyduje ile jeży i w jakim stanie może przetrzymywać u siebie pod opieką. Każdy przypadek konsultujemy i udzielamy porad na bieżąco i nigdy nie pozostawiamy OJ bez opieki merytorycznej, dzięki temu opieka nad jeżem zawsze jest zgodna z zasadami a z czasem jest profesjonalna, gdyż OJ zdobywa i wiedzę i doświadczenie. Stale jesteśmy w kontakcie i na bieżąco rozwiązujemy wspólnie wszelkie problemy.

 

Przyłączcie się do nas i pomóżcie ratować wielkopolskie jeże!

zgłoszenia przesyłać na prezes@naszejeze.org

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kalisz
-0.1°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 15:50
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kaliszu

kiedy
2024-11-23 16:00
miejsce
Aula UAM im. prof. Jerzego...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Aula UAM im. prof. Jerzego...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 16:00
miejsce
Aula UAM im. prof. Jerzego...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 17:00
miejsce
Aula Uniwersytetu Kaliskiego im....
wstęp biletowany