Będą nowe busy i połączenia Kolejowej Komunikacji Autobusowej ŁKA
Kolejowa Komunikacja Autobusowa (KKA) to działalność prowadzona przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną, dzięki której mieszkańcom miejscowości oddalonych od infrastruktury kolejowej zapewnia się dojazd do stacji i możliwość kontynuowania podróży pociągiem. O jej rozwoju władze regionu poinformowały na konferencji prasowej we wtorek.
Podano, że tabor KKA powiększył się właśnie o trzy nowe pojazdy, dostawa kolejnych dwóch zaplanowana jest na przełom listopada i grudnia. Samorząd woj. łódzkiego właśnie podpisał umowę z pomorską firmą Creobus na zakup jeszcze 13 busów, które będą miały półki na bagaż podręczny i automatycznie otwierane drzwi dla pasażerów. Łącznie tabor powiększy się o 18 pojazdów.
"To jest dla nas bardzo ważny moment, a przede wszystkim to jest ważny moment dla mieszkańców Łódzkiego, którzy korzystają z komunikacji zbiorowej. Te zakupy pozwalają nam walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Zależy nam na tym, żeby każdy mieszkaniec miał możliwość swobodnego przemieszczania się po województwie, aby mógł dotrzeć do celu – czy to ze względów zawodowych, turystycznych czy zdrowotnych. Nowe busy pozwolą nam też poszerzać ofertę KKA" – zaznaczyła marszałek woj. łódzkiego Joanna Skrzydlewska.
Creobus ma 7 miesięcy na dostarczenie pojazdów. Jak wyjaśnił przedstawiciel firmy Mariusz Dymiński, busy mogą pomieścić 22 pasażerów, są też dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i mają profesjonalny system ogrzewania oraz pełną klimatyzację.
Na konferencji zapowiedziano, że dzięki nowym busom ŁKA będzie mogła zwiększyć swoją ofertę przewozową. Obecnie obsługuje siedem linii, zaś w nowym rozkładzie jazdy, który wejdzie w życie od 15 grudnia, pojawią się dwa nowe połączenia. Autobusy będą kursować na trasie Działoszyn – Pajęczno – Biała Pajęczańska. Będzie to związane z uruchomieniem, po 12 latach przerwy, połączenia kolejowego Łódź – Chorzew Siemkowice – Częstochowa.
Druga nowa linia połączy Łaznów i Gałków Mały, gdzie pasażerowie będą mogli wygodnie przesiąść się na pociąg i kontynuować podróż odjeżdżając ze stacji Gałkówek. O uruchomienie tego połączenia wnioskowały lokalne samorządy z powiatów łódzkiego wschodniego i tomaszowskiego.
"Oczywiście rozkłady jazdy na nowych liniach Kolejowej Komunikacji Autobusowej będą skoordynowane z rozkładami jazdy pociągów, po to, by mieszkańcy mogli szybko i sprawnie dotrzeć do celu. Przypominamy, że przejazdy KKA są bezterminowo nieodpłatne, a podróżni w busach mogą też kupić bilety na pociąg" – dodał prezes ŁKA Maciej Sobieraj.
Jak wynika ze statystyk ŁKA, mieszkańcy regionu chętnie korzystają z busów KKA; tylko od stycznia do końca września ten środek komunikacji wybrało niemal 263 tys. pasażerów. (PAP)
agm/ mmu/