Kalisz beneficjentem budowy infrastruktury kolejowej w kraju w ramach KDP
Wiceminister przybył do Kalisza na spotkanie z mieszkańcami na zaproszenie posłanki Barbary Oliwieckiej (Polska 2050 Szymona Hołowni). Chodziło o rozwianie wątpliwości kaliszan na temat szkodliwego wpływu inwestycji na infrastrukturę miejską, włącznie z wyburzeniem domów. Zdementował też plotki, według których pociągi dużych prędkości nie będą zatrzymywać się w Kaliszu.
"Kalisz będzie największym beneficjentem infrastruktury kolejowej w kraju w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego" – podkreślił Malepszak, który w ministerstwie infrastruktury odpowiada za transport kolejowy.
Dowodem na to - jak wskazał - są liczby i prognozy dotyczące Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). „Inwestycja sprawi, że będzie czterokrotny wzrost liczby pasażerów, którzy skorzystają z dworca w Kaliszu, co daje ponad 420 procentowy wzrost. Wzrośnie liczba połączeń do Warszawy, Poznania, Szczecina, Krakowa oraz wielu innych polskich miast” - zapowiedział.
Drugim bardzo istotnym elementem – jego zdaniem - będzie wzrost liczby pasażerów w ruchu regionalnym. Nowa infrastruktura kolejowa ma spowodować, że będzie lepiej obsługiwany Kalisz w ruchu regionalnym do Ostrowa Wlkp., Sieradza, Jarocina i Poznania.
„Musimy pamiętać, że Kalisz jako drugie miasto pod względem wielkości w Wielkopolsce jest słabo połączone ze stolicą województwa – Poznaniem. Dlatego przewidujemy rozmowy na temat rozwoju połączeń regionalnych w oparciu o linię kolejową, którą wybudujemy” – powiedział.
Wiceminister poinformował, że od grudnia zwiększy się liczba połączeń w ramach istniejącej sieci kolejowej do Warszawy z 6 do 8. „W kolejnym roku chcemy tę liczbę zwiększyć i osiągnąć cykl połączeń z Warszawą co dwie godziny” – powiedział.
Ostatecznym celem inwestycji – jak dodał - jest uzyskanie cyklu ruchu pociągów co godzinę. „Czyli pociąg co godzinę będzie zatrzymywał się na stacjach w Łodzi, Kaliszu i Poznaniu”- powiedział.
Zdementował informacje, że szybkie pociągi będą omijać Kalisz w związku z budową bypasaa w okolicy miasta.
Inwestycja w postaci budowy linii Y, łączącej Warszawę z Łodzią a następnie biegnąca poprzez rozgałęzienie w okolicach Sieradza, w kierunku Kalisza, Poznania i dalej do Wrocławia o długości ok. 480 km ruszyłaby w 2028 roku i potrwałaby do 2035 r.
W odpowiedzi na pytanie PAP Malepszak zapewnił, że "żadne nastroje polityczne" nie zatrzymają inwestycji.
„Niezależnie od zmian politycznych w kraju inwestycja będzie realizowana, ponieważ linia Y jest priorytetowa. Widzimy już konsensus polityczny co do budowy tej infrastruktury. Premier wyraźnie zaznaczył, że projekt CPK, rozumiany jako projekt budowy nowego lotniska i nowych linii kolejowych, będzie kontynuowany. Już nie będziemy dyskutować, czy budujemy. Teraz dyskusja dotyczy pewnych rozwiązań technicznych, np. jak minimalizować utrudnienia podczas budowy, jak najlepiej wpisać nową infrastrukturę w tkankę miejską, żeby jej nie niszczyć” – poinformował.
Dodał, że zapadła decyzja o przekazaniu obligacji 3,5 mld złotych na kontynuację programu w ramach CPK i pieniądze na ten cel będą priorytetowo zabezpieczane w budżecie.(PAP)
bak/ drag/
