5 grudzień 2022

Nie mieliśmy jeszcze w Polsce tego typu muzeum

zdjęcie: Nie mieliśmy jeszcze w Polsce tego typu muzeum / fot. PAP
fot. PAP
Nie mieliśmy jeszcze w Polsce tego typu muzeum. To ważne, by Muzeum Tatrzańskie miało miejsce, gdzie będzie organizowało ten oddział - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński po podpisaniu aktu notarialnego na zakup budynku dla Muzeum Taternictwa i Narciarstwa.
REKLAMA

"Mam nadzieję, że w przyszłym roku oddział muzeum będzie otwarty. Przystosowanie budynku na oddział poświęcony taternictwu i narciarstwu nie będzie trwało zbyt długo, ponieważ tu potrzebna jest zdroworozsądkowa koncepcja, żadne gigantyczne plany i zamierzenia, bo to i zabiera czas, i później okazuje się, że nie ma na to środków" - mówił minister w Zakopanem podczas konferencji prasowej po podpisaniu aktu notarialnego na zakup dawnej Szkoły Muzycznej w Zakopanem z przeznaczeniem na utworzenie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa.

Zaznaczył, że "nie mieliśmy jeszcze w Polsce tego typu muzeum". "To było ważne, aby doprowadzić do tego, aby Muzeum Tatrzańskie miało miejsce, gdzie będzie organizowało ten oddział" - wskazał Gliński.

Dodał, że "to nie będzie tylko oddział o charakterze cennym z punktu widzenia poznawczego i odnoszącego się do dziedzictwa, ale też wychowawczy i edukacyjny, bo i narty, i Tatry wychowują".

Szef resortu kultury podkreślił, że wspiera rozwój muzealnictwa.

"Muzealnictwo bardzo dynamicznie rozwija się na całym świecie. Jest bardzo nowoczesną dziedziną kultury, z multimediami, interakcją, z szeroką ofertą edukacyjną i wychowawczą. To są piękne, multifunkcjonalne instytucje kultury. Muzea to już nie są kapcie, to już jest inny świat" - powiedział Gliński, podkreślając, że po pandemii Covid-19 frekwencja w placówkach muzealnych wzrosła.

Budynek dawnej Szkoły Muzycznej mieści się przy Placu Niepodległości w Zakopanem.

autorzy: Maciej Replewicz, Szymon Bafia

mr/ szb/ dki/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kalisz
8.7°C
wschód słońca: 06:33
zachód słońca: 17:26
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kaliszu

kiedy
2024-03-01 20:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Kalisz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-03 15:30
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Kalisz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-03 18:00
miejsce
Akcelerator Kultury, Kalisz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-03 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Kalisz,...
wstęp biletowany