reklama
kategoria: Na Sygnale
7 październik 2023

Kalisz/ Sąd nie zgodził się, żeby sprawą zastrzelonego przez policjanta 21-latka zajął się pięcioosobowy skład orzekający

Sąd nie zgodził się, żeby sprawą zastrzelonego przez policjanta 21-latka w Koninie zajął się pięcioosobowy skład orzekający – poinformowała PAP Edyta Janiszewska, rzecznik prasowy kaliskiego sądu.
REKLAMA

Sprawa dotyczy wydarzeń z 14 listopada 2019 r., kiedy przed południem na jednym z konińskich osiedli patrol policji próbował wylegitymować 21-latka i dwóch 15-latków. Najstarszy, Adam Czerniejewski, zaczął uciekać i - według informacji śledczych - nie reagował na wezwania do zatrzymania. Dlatego, goniący go funkcjonariusz Sławomir L. użył broni. 21-latek zmarł na miejscu zdarzenia pomimo udzielonej mu pomocy medycznej.

Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała na ciele mężczyzny ranę postrzałową na wysokości serca. Pocisk przebił klatkę piersiową mężczyzny na wylot, z kierunku od tyłu ku przodowi, rozrywając serce i płuca, co doprowadziło do masywnego krwawienia i gwałtownego zgonu z powodu wstrząsu krwotocznego.

Prokuratura Regionalna w Łodzi wszczęła śledztwo ws. nieumyślnego przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza i nieumyślnego spowodowania śmierci. Ostatecznie podejrzany usłyszał jeden zarzut popełnienia przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci 21-latka, za co grozi do pięciu lat więzienia. Ustalenia śledztwa doprowadziły do wniosku, że oskarżony w sposób niewłaściwy i niezgodnie z ogólnymi zasadami postępowania z bronią palną posługiwał się nią podczas interwencji.

Według śledczych, policjant prowadził pościg z niezabezpieczoną bronią, trzymając palec prawej dłoni w pobliżu języka spustowego. Podczas próby zatrzymania uciekającego użył do tego ręki, w której trzymał przeładowany pistolet, kierując broń w stronę 21-latka, na skutek czego doszło do wystrzału.

Sławomir L. nie przyznał się do zarzutu, odmówił składania wyjaśnień. Złożył jedno oświadczenie, w którym poinformował prokuraturę, że strzał padł z przodu.

Sąd Okręgowy w Koninie przekazał sprawę do Sądu Rejonowego w Kaliszu. Na decyzję zareagował adwokat Zbigniew Krüger - pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego, czyli ojca 21-latka. Wystąpił z wnioskiem o zwrócenie się do Sądu Apelacyjnego o przekazanie sprawy do rozpoznania przez Sąd Okręgowy.

Przeciw byli obrońca policjanta i prokuratura. Sąd Apelacyjny przychylił się do wniosku Krügera ze względu na zawiły i skomplikowany charakter sprawy. Zdaniem łódzkiej apelacji sprawy poszlakowe należą do najbardziej skomplikowanych i trudnych pod względem dowodowym, zatem już samo to uzasadnia przekazanie sprawy sądowi wyższego rzędu, gdzie orzekają sędziowie z większym stażem orzeczniczym i doświadczeniem życiowym.

Jako przykład komplikacji w sprawie, łódzki sąd wskazał też, że biegli z zakresu medycyny sądowej wydali aż trzy opinie i nie są zgodni co do przebiegu zdarzenia. Wskazano, że sąd rozpoznający sprawę będzie musiał ocenić, czy funkcjonariusz policji w sposób właściwy użył najostrzejszego środka przymusu bezpośredniego, czy właściwie posługiwał się bronią palną i czy podjęte działania w ramach badanej interwencji były uzasadnione i należycie przeprowadzone.

W ocenie SA w Łodzi nie można wykluczyć sytuacji, że sąd w Kaliszu mógłby dojść do przekonania o zasadności zmiany kwalifikacji prawnej czynu zarzucanego oskarżonemu w postaci np. zabójstwa z zamiarem ewentualnym.

Sąd Okręgowy w Kaliszu postanowił, że sprawa zostanie rozpoznana w składzie trzech zawodowych sędziów ze względu na szczególną zawiłość i wagę sprawy.

Na zamkniętym posiedzeniu przygotowawczym o zmianę składu orzekającego z trzech do pięciu osób zawnioskował pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego. "Argumentował, że w sprawie występuje wiele okoliczności, które mogłyby wskazywać potencjalnie na zmianę kwalifikacji prawnej, czyli zabójstwa" – powiedziała sędzia Janiszewska. Prokurator podtrzymał przyjętą przez siebie kwalifikację. "Stwierdził, że żaden dowód nie wskazuje na możliwość przyjęcia zamiaru ewentualnego, i tego, by oskarżony chociażby godził się na zabicie pokrzywdzonego. Materiał dowodowy wskazuje w sposób jednoznaczny, że brak jest jakiejkolwiek podstawy, że istniał inny scenariusz" - przekazała.

Sąd nie uwzględnił wniosku adwokata ojca zastrzelonego. "Przewodnicząca poinformowała, iż na obecnym etapie postępowania brak jest podstaw do zmiany kwalifikacji prawnej stawianego oskarżonemu zarzutu. Ewentualną zmianę rozważy sąd po analizie przeprowadzanych na rozprawie dowodów. Uprzedzenie o zmianie kwalifikacji i co za tym idzie zmiana składu sądu, byłoby na obecnym etapie przedwczesne" - poinformowała.

Brak zgody na poszerzenie składu orzekającego powoduje – jak wyjaśnił PAP adwokat Krüger – że jeżeli sąd uzna, że jednak należy zmienić kwalifikację prawną czynu oskarżonego na zabójstwo z zamiarem ewentualnym, to sprawa będzie musiała toczyć się od początku.

Taka sytuacja może doprowadzić do przewlekłości postępowania.

"Dlatego wnioskowałem, żeby pełny skład był od początku procesu, oczywiście nie przesądzając jaka będzie kwalifikacja prawna, żeby materiał dowodowy był na wszelki wypadek oceniony w składzie ławniczym" – powiedział adwokat.

Sąd oddalił też wnioski dowodowe oskarżyciela posiłkowego o zbadanie oskarżonego wariografem oraz o dopuszczenie dowodu z zeznań świadka na fakt mataczenia w śledztwie. Proces rusza 2 listopada br. 2023 r.(PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kalisz
6.3°C
wschód słońca: 07:23
zachód słońca: 15:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kaliszu

kiedy
2024-11-30 17:00
miejsce
Aula Uniwersytetu Kaliskiego im....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Kompleks restauracyjny Aljo,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 16:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Kalisz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 19:00
miejsce
Aula UAM im. prof. Jerzego...
wstęp biletowany