Kalisz/ Żołnierze i służby ratownicze wezmą udział w symulacji katastrofy lotniczej
Jak dodał, symulacja zacznie się w sobotę o godz. 10; wtedy kaliskie służby ratownicze zostaną powiadomione o rzekomej katastrofie - zderzeniu dwóch helikopterów.
„W którym punkcie nad Kaliszem dojdzie do katastrofy jest utrzymywane w tajemnicy, ponieważ celem ćwiczeń jest zlokalizowanie miejsca zdarzenia i natychmiastowe wspólne reagowanie wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju i obywateli” – powiedział Mowczan.
Po zlokalizowaniu miejsca kolejnym punktem ćwiczeń będzie transport poszkodowanych drogą powietrzną i lądową do szpitalnych oddziałów ratunkowych w regionie. Na ulicach Kalisza i w przestrzeni powietrznej pojawią się żołnierze, służby ratownicze, w tym Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Będą podejmowane działania jak w przypadku rzeczywistego zdarzenia.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.
W trakcie ćwiczeń, które odbywają się w dniach 17-26 maja 2023 r. na terenie całej Polski, przeprowadzonych zostanie siedem epizodów.
Pierwszy dotyczy uprowadzenia cywilnego samolotu, epizody od drugiego do piątego - w tym kaliski - związane są z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo-ratowniczych po zdarzeniach lotniczych na obszarze lądowym, w terenie zurbanizowanym, trudno dostępnym rejonie o dużym stopniu zalesienia oraz nad rozległym akwenem. Epizod szósty dotyczy prowadzenia misji poszukiwawczo-ratowniczej w Zatoce Gdańskiej i wiązać się będzie z wykorzystaniem sił powietrznych, nawodnych i lądowych. Siódmy związany będzie z prowadzeniem bojowych działań poszukiwawczo-ratowniczych po zdarzeniu lotniczym w rejonie aktywności grup terrorystycznych.
Przedsięwzięcie szkoleniowe dotyczy województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego.
W ćwiczeniu biorą udział podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w państwie oraz prowadzenie działań ratowniczych i ratunkowych, m.in.: Dowództwo Operacyjne i Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, dyżurne siły i środki służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR) oraz systemu ratownictwa morskiego (SAR), w tym Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC) oraz Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego (CRMiL). W ćwiczeniach biorą też udział właściwe Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego, System Państwowego Ratownictwa Medycznego, Polski Czerwony Krzyż oraz Organizacje Pożytku Publicznego zajmujące się statutowo działaniami ratowniczymi m.in. GOPR, TOPR, czy WOPR.
„Następnego dnia w niedzielę odbędzie się największy piknik ratowniczy w kraju” – powiedział Mowczan. Po raz drugi na terenie gminy Kobyla Góra odbędzie się III Wielki Piknik Służb pod nazwą Akademia Ratownicza RENEGADE/SAREX. Podczas imprezy od godz. 9 odbędą się pokazy, warsztaty, prelekcje.
„Na niebie pojawią się wojskowe śmigłowce służby ratowniczej ASAR oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Będziemy mogli zobaczyć pokazy ratownicze, pożarnicze oraz antyterrorystyczne” – powiedział Łukasz Mowczan.
Dodał, że z tej okazji Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Biuro Rzecznika Praw Dziecka przygotują specjalne miasteczko zabaw dla dzieci oraz wiele konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. (PAP)
autorka: Ewa Bąkowska
bak/ akub/