30 listopad 2022

Oszust podszył się pod funkcjonariusza CBŚP

zdjęcie: Oszust podszył się pod funkcjonariusza CBŚP / pixabay/3188744
Niestety oszustom udało się po raz kolejny. Tym razem w zmyślona historię uwierzyła 83-letnia mieszkanka Kalisza. Kobieta myśląc, że pomaga w policyjnej akcji wypłaciła pieniądze z konta i przekazała nieznanemu mężczyźnie, który podał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Kiedy zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa powiadomiła Policję.
REKLAMA

Seniorka odebrała telefon w poniedziałek. Osoba dzwoniąca poinformowała kobietę, że jest funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji. Oszust powiedział, że prowadzi działania skierowane przeciwko przestępcom działającym na szkodę osób starszych. 83-latka miała pomóc w zatrzymaniu oszustów. W tym celu kobieta miała wypłacić pieniądze ze swojego konta i przekazać je rzekomemu funkcjonariuszowi CBŚP, który miał je „oznaczyć”. W przypadku kradzieży, gotówki policjanci mieli w łatwy sposób odzyskać pieniądze i zatrzymać sprawców. Cała suma miała zostać zwrócona właścicielce następnego dnia.

Niestety 83-latka uwierzyła w tą zmyśloną historię i przekazała oszustom 15 tys. złotych. Kiedy zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa zgłosiła się do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

 

Przypominamy:

  • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić dane „policjanta” pod numerem 997 lub 112 - zanim zadzwonisz pod ten numer sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę,

  • zawsze możesz osobiście dotrzeć na komendę, aby potwierdzić czy faktycznie Policja prowadzi działania opisywane przez dzwoniącego,

  • Policja nigdy, w przypadku prowadzonych czynności operacyjnych nie prosi obywateli o pomoc, czy przekazanie jakichkolwiek pieniędzy!

  • nigdy nie działaj pochopnie pod presją czasu; spróbuj opanować emocje,

  • jeśli przypuszczasz, że mogłeś paść ofiarą oszustów natychmiast powiadom o tym fakcie Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kalisz
-1.2°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 16:28
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kaliszu

kiedy
2023-02-03 19:00
miejsce
Ośrodek Sportu Rehabilitacji i...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-04 19:00
miejsce
Kontrabas, Kalisz, pl....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 15:30
miejsce
Aula UAM im. prof. Jerzego...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-12 19:00
miejsce
Aula UAM im. prof. Jerzego...
wstęp biletowany