3 grudzień 2022

Wsparcie osób niepełnosprawnych jest priorytetem rządu PiS, w sobotę ich święto

zdjęcie: Wsparcie osób niepełnosprawnych jest priorytetem rządu PiS, w sobotę ich święto / fot. PAP
fot. PAP
Wsparcie osób niepełnosprawnych jest priorytetem rządu PiS, tylko w tym roku na realizację programów dla niepełnosprawnych przeznaczono37 mld zł – powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
REKLAMA

3 grudnia obchodzony jest, ustanowiony w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Osoby niepełnosprawne stanowią w Polsce 12,2 proc. mieszkańców. Wsparcie tej grupy – jak powiedziała minister Maląg – jest dla rządu Prawa i Sprawiedliwości priorytetem. "Dlatego powstały trzy duże programy i szereg zadań w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej, zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz warsztatów terapii zajęciowej" – podała szefowa MRiPS.

Dodała, że tylko w tym roku z budżetu państwa wydano na rzecz osób z niepełnosprawnościami 37 mld złotych, podczas gdy w 2015 r. było to 15 mld.

"Z myślą o niepełnosprawnych najważniejsze było utworzenie funduszu solidarnościowego. To jest potężne wsparcie, przez które realizowane są programy "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”, „Opieka wytchnieniowa" i "Centra opiekuńczo-mieszkalne".

"Ich zadaniem jest odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa" – przypomniała. Dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wprowadzono świadczenie 500 +. "Tylko w tym roku z tego wsparcia skorzystało ok. 600 tys. osób na łączną kwotę ponad 3 mld złotych" - wskazała.

Szefowa resortu rodziny zapewniła, że na tym działania rządu na rzecz osób z niepełnosprawnościami się nie kończą.

"Rząd przyjął strategię na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych, dzięki czemu wytyczone są drogi dochodzenia do celu" – powiedziała. Priorytetem są prace nad ustawą, która ma wdrożyć konwencję o prawach osób niepełnosprawnych; celem jest ochrona praw i godności osób niepełnosprawnych.

"Razem z panem prezydentem pracujemy nad ustawą, aby asystencja osoby niepełnosprawnej, która dzisiaj działa na podstawie funduszu z programu solidarnościowego, stała się ustawowym rozwiązaniem. Zamierzamy też doprowadzić do tego, żeby asystent mógł dorabiać" – zapowiedziała.

Zdaniem minister, niepełnosprawność nie powinna wykluczać. "Robimy, co w naszej mocy, by wspierać osoby z niepełnosprawnościami na każdym możliwym polu. Dlatego tak ważna jest integracja, solidarność, szeroko rozumiana dostępność. Bardzo często nie mamy wpływu na stan zdrowia i sprawność – mamy jednak wpływ na to, jak nasza rzeczywistość i przestrzeń publiczna jest dostosowana do potrzeb wszystkich obywateli" – podkreśliła.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kalisz
9.2°C
wschód słońca: 06:33
zachód słońca: 17:26
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kaliszu

kiedy
2024-03-01 20:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Kalisz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-03 15:30
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Kalisz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-03 18:00
miejsce
Akcelerator Kultury, Kalisz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-03 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Kalisz,...
wstęp biletowany