W nowe urządzenia zostanie wyposażona filia przy ul. Kaszubskiej w Kaliszu Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.
Scyntygrafia i PET-CT – jak poinformował kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej WCO w Poznaniu prof. Witold Cholewiński – służą ocenie zaawansowania choroby. Badania tymi urządzeniami mają kluczowe znaczenie w przygotowaniu odpowiedniego planu leczenia pacjenta. Pozwalają na precyzyjne znalezienie ognisk nowotworowych, czasem niewidocznych w innych metodach diagnostyki obrazowej. Badania wykorzystywane są do planowania leczenia nowotworów głowy, szyi, płuca, szyjki macicy, górnego odcinka przewodu pokarmowego i chłoniaków.
Zdaniem pracowników medycznych zwiększenie dostępności do nowoczesnych technik wpłynie bezpośrednio na jakość leczenia pacjentów w regionie południowej Wielkopolski.
W kaliskim ośrodku leczone są prawie wszystkie nowotwory i tylko w nielicznych przypadkach pacjenci są kierowani do Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.
Podczas leczenia pacjenci mają zapewniony komfortowy pobyt. Ośrodek zapewnia hostel bezpośrednio połączony z placówką. Pacjentom oddane są do dyspozycji pokoje dwuosobowe z łazienką, przestrzenie socjalne, w których dostępne są telewizor, kuchnia z pełnym wyposażeniem i sala do zjedzenia posiłków. Inwestycję sfinansowano ze środków unijnych i z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego.
W Polsce notuje się co roku ponad 180 tys. nowych zachorowań na nowotwory. (PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
bak/ joz/